شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که درد دندان عقل شما را آزار دهد و یا به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید و دندانپزشک به شما می گوید که وقت آن رسیده دندان های عقل خود را بکشید یا انها را جراحی کنید. بنابراین به شما یک جراج دندان معرفی میکند، که تحت نظر او دندان عقل خود را بکشید یا جراحی کنید. درمان شما تا بهبودی کامل ممکن است تا چند روز طول بکشد. حالا سوال اینجا مطرح می شود که چرا باید دندان های عقل را بکشید یا جراحی کنید؟دندان عقل یک مجموعه از دندان هاست که در ردیف اخر دندانهای فک بالا و پایین قرار دارند. معمولا در افرادی بین ۱۷ تا ۲۵ سال میتوان ان ها را توسط اشعه ایکس مشاهده کرد.دلایل کشیدن دندان عقل

ممکن است از وجود دندان عقل تان اگاه نشده باشید معمولا در استخوان فک یا لثه ها مفخی اند که گاهی دردناک هستند و فرد را دچار مشکل میکنند گاهی هم در زاویه ای بد و اشتباه در لثه هایتان در می ایند. و ممکن است به دندان های دیگرتان فشار بیاورد و حتی باعث کجی و نامرتبی دندان هایتان شود که در ظاهر شما بی تاثیر نیست. زیرا فک و دهان شما به اندازه کافی بزرگ نیست فک شما فضای زیادی ندارد. این باعث فشار به فک و دیگر دندان هایتان میشود. پس در این مواقع باید حتما به دندانپزشک و جراح دندان مراجعه کنید. پیش از جراحی با دندانپزشک خود حتما درباره ی درمان و مراحل جراحی دندان عقلصحبت کنید و از او مشاوره بگیرید . و کاملا اگاهی خود را در رابطه با مراقبت های بعد از جراحی دندان عقل بالا ببرید ،در مورد هرگونه مشکل بهداشتی با او صحبت کنید و حتما نکات بهداشتی را رعایت کنید. فهرستی از داروهایی را که به صورت منظم مصرف می کنید تهیه کنید. و حتما هر گونه سوال دارید از دندانپزشک خود بپرسید.
اگر شاغل یا دانشجو هستید، بهتر از بعد از جراحی حتما چند روزی دانشگاه و سر کار نروید و در خانه استراحت کنید، و حتی در مراقبت از حیوانات خانگی برنامه ریزی کنید و تا انجا که میتوانید استراحت کنید.
راجب نوع بیهوشی خود از دندانپزشک خود سوال کنید. نوع بیهوشی شما می تواند موضعی باشد یا در بیهوشی کامل جراحی شوید .
جهت مشاهده عکس ها عضو سایت شوید. برای عضویت در سایت اینجا کلیک کنید.
دلایل جراحی دندان عقل

اقداماتی که در طول جراحی دندان عقل باید انجام شود :

زمان جراحی شما نباید بیشتر از ۴۵ دقیقه طول بکشد.
در کلینیک دندانپزشکی اگر جراحتان یکی از بیهوشی های زیر را برای شما استفاده کند، پس جای نگرانی نیست، زیرا دیگر دردی احساس نخواهید کرد :
موضعی : دکتر شما با تزریق امپول بی حسی نوکاکائین در لثه ها، فک و لثه هایتان را بی حس می کند. همچنین ممکن است در طول عمل جراحی اکسید نیتروژن را تنفس کنید که باعث می شود احساس ریلکسی داشته باشید.آرامبخشی IV : در این نوع از بیهوشی جراح هم دهان شما را بی حس می کند و هم با یک تزریق وریدی در بازوی شما دارو را به شما تزریق میکند تا شما کاملا بیهوش شوید.عمومی : یک راه دیگر بیهوشی این است که میتوانید با استنشاق داروی بیهوشی از طریق یک ماست به بیهوشی بروید و بعد از یک ساعت یا بیشتر به هوش بیایید.دندانپزشک شما ممکن است برای بیرون اوردن دندان عقل شما لثه و استخوان دندان شما را کمی برش دهد. در این صورت جای ان بخیه میشود و بعد از مراقبت به مرور جای بخیه ها خوب میشود. این بخیه ها بعد از چند روزی جذب میشود. معمولا بعد از جراحی از گازهای دندان برای جذب خون موجود در دهان استفاده میکنند.
هر کسی عکس و العمل متفاوتی نسبت به داروهای بیهوشی می دهد. اگر به شما داروی بیهوشی موضعی بزنند حین عمل کاملا هشیار هستید، حتی ممکن است بعد از عمل جراحی دندان عقل، بتوانید به راحت به سمت خانه رانندگی کنید. با بی حسی موضعی خیلی راحت می توانید به فعالیت های روزانه خود بپردازید. بهرحال ممکن است هنوز داروی بیهوشی در بدنتان باشد و یک حس بی حالی داشته باشید. در این مواقع بهتر است، اگر در خانه کسی به شما در کارهایتان کمک کند.
درد بعد از جراحی نورمال است و اکثرا بعد از جراحی دندان عقل درد زیادی ندارند. معمولا بعد ار ۳ روز تورم و ناراحتی و درد از بین می رود ولی بهر حال ممکن است چند هفته ای تا بهبودی کامل زمان ببرد.جهت مشاهده عکس ها عضو سایت شوید. برای عضویت در سایت اینجا کلیک کنید.
نکات جراحی دندان عقل

به تجویزهای دندانپزشک خود بعد از جراحی حتما گوش دهید و عمل کنید. در اینجا چند نکته را برای ۳ روز اول بعد از جراحی برای شما ذکر می کنیم:نکات مهم بعد از جراحی دندان عقل

برای جلوگیری از تورم و یا تغییرات رنگ پوست از یخ استفاده کنید. در ۳ روز اول حتما از کمپرس یخ برای کبودی و تورم استفاده کنید.
اگر فکتان درد می کند از حرارت یا بخار مرطوب برای فک درد استفاده کنید.
برای کاهش درد فک خود را ورزش دهید. به این صورت که دهان را به آرامی باز کنید و دهان بعد ان را ببندید و فک خود را به ارامی تمرین کنید.
در این چند روز نمیتوانید هر نوع غذایی بخورید مخصوصا غذاهایی که نیاز به جویدن زیاد دارند. پس توصیه می شود که غذاهای ابکی و نرم مثل سوپ ، برنج کته شده و ماکارانی بخورید.
زیاد مایعات گرم مصرف نکنید زیرا باعت تشدید خونریزی می شود.
از روز اول دندان هایتان را به شدت مسواک نزنید. و این کار را از روز دوم انجام دهید. به احتمال زیاد دندان پزشکتان شما را در شستشوی دهانتان راهنمایی می کند. بهتر است دهان و دندان تان را با اب نمک شستشو دهید.
خوردن غذاهای سخت، ترد، یا چسبناک ممکن است برای زخم ها و بخیله های شما بد باشد و باعث خونریزی شود. پس سعی کنید نخورید. سیگار نکشید چرا که سیگار روند بهبود شما را کاهش میدهد.
در اینجا بصورت کوتاه ولی جامع به تعریف جراحی دندان عقل، نکات مهم در حین جراحی و مراقبت های بعد از ان اشاره کردیم. شما در خانه لیزر ، کلینیک دندانپزشکی تهران می توانید بهترین خدمات مربوط به دهان و دندان و فک را دریافت کنید. کادر مجرب کلینیک دندانپزشکی ما مشاوره های لازم را در خصوص جراحی های دندان و لثه ها در اختیار شما خواهند گذاشت.منبع