سندرم نفروتیک چیست؟
سندرم نفروتیک یک مجموعه ای از علائم است که نشان دهنده این است که کلیه شما آسیب دیده است.


هرچه وضعیت کلیه شما بدتر می شود مایعات اضافی و مواد معدنی در بدن شما انباشته می شود چرا که کلیه شما نمی تواند آن ها را به خوبی دفع کند. این موضوع سبب ایجاد تورم در بدن، فشار خون بالا و میزان بالای کلسترول می شود. سندرم نفروتیک ممکن است ناشی از بیماری کلیوی یا بیماری های دیگر مانند دیابت و لوپوس باشد.


از نظر پزشکان [URL="https://doctor-yab.ir/Search/City-7/Takhasos-1049/"]فوق تخصص کلیه (نفرولوژیست)[/URL] مصرف بعضی داروها و یا مواد مخدر و HIV (ویروس ایدز) نیز ممکن است باعث سندرم نفروتیک شود. گاهی اوقات، سندرم نفروتیک پس از درمان دیگر مشاهده نمی شود. در سایر موارد، این وضعیت ممکن است برای سالها طول بکشد و در نهایت منجر به نارسایی کلیه شود. بنابراین سندرم نفروتیک موارد زیر را شامل می شود.[LIST][*]آلبومینوری و یا مقدار بیش از حد پروتئین در ادرار[*]هایپرلیپیدمی و یا وجود چربی و کلسترول بیش از حد در خون[*]تورم در ران پا، مچ پا و یا حتی در دست و یا صورت[/LIST]


دلایل سندرم نفروتیک چیست؟
سندروم نفروتیک می تواند ناشی از بیماری هایی مانند FSGS یا نفروپاتی غشایی باشد که فقط بر کلیه ها اثر می کند. بیماری هایی که تنها بر کلیه ها اثر می گذارند، علل اولیه سندرم نفروتیك هستند.


گلومرول ها معمولا اهداف بیماری های اولیه هستند که هنوز دلایل مشخص نشده است.بیماری FSGS شایع ترین علت اولیه سندرم نفروتیک است که در آن بافت زخمی در بخش هایی گلومرول شکل می گیرد.


در نفروپاتی غشایی، مولکول های ایمنی، رسوبات مضری را بر روی گلومرول ها را تشکیل می دهند. می توان گفته که گلومرول ها می فیلترهای کلیه هستند.


همانطور که اشاره شد سندرم نفروتیک می تواند ناشی از دلایل ثانویه آن مانند لوپوس و یا دیابت باشد. بیش از ۵۰ درصد سندرم نفروتیک ناشی از دلایل ثانویه آن است که دیابت شایعترین آن ها است.


تشخیص سندرم نفروتیک
برای تشخیص سندرم نفروتیک نیاز به آزمایش خون و و یا آزمایش ادرار ۲۴ ساعته است. با آزمایش ادرار وجود پروتئین در ادرار می تواند نشانه ای از سندرم نفروتیک باشد.


آزمایش خون به نفرولوژیست کمک می کند تا نوع بیماری شما تشخیص داده شود و شدت آسیب آن به کلیه شما مشخص شود. برخی مواقع بیوپسی کلیه برای تشخیص مورد نیاز است.درمان سندرم نفروتیک

برای درمان سندرم نفروتیک لازم است که دلیل اصلی ابتلا به آم مشخص شود. همچنین قدم هایی برای کاهش فشار خون ([URL="https://doctor-yab.ir/Search/City-7/Takhasos-1049/"]بهترین دکتر فشار خون تهران[/URL])، کلسترول و ورم (edema) برداشته می شود. همچنین برای کاهش احتمال عفونت داورهایی تجویز می شود.


داورهایی که برای کاهش فشار خون تجویز می شود معمولا در کاهش روند بیماری کلیه شما هم موثر است. خیلی از بیماران احتیاج به چندین نوع دارو برای کنترل فشار خون دارند.


همچنین ممکن است با تشخیص نفرولوژیست برای بیماران واکسن هایی نظیر واکسن آنفولانزا و دیگر موارد تجویز شود.